-

Pasaportlar iki kere yenileniyor

Güncellenme Tarihi: Pazartesi, 09.05.2016 11:09

Vizesiz Avrupa için yeni geçici pasaportların Haziran'da, asıl pasaportların ise yıl sonuna kadar hazırlanması planlanıyor. Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin Schengen bölgesine vizesiz girişi için tavsiye kararı aldı. Ancak vize muafiyetinin sağlanması için yerine getirilmesi gereken 72 kriterin yanı sıra biyometrik pasaport zorunluluğu da var.

Yıl sonunda hazır olması beklenen, kapağında değil ilk sayfasında çipin bulunacağı pasaportlar, en yüksek güvenlikli pasaportlar olarak Almanya, İsveç gibi ülkelerde kullanılıyor. AB normları içinde yer aldığı için, henüz kullanmaya başlamayan AB ülkeleri de bu pasaport türüne geçiş için hazırlıklara başladı. Yıl sonunda Türkiye de, bu pasaportu kullanan sayılı ülkelerden biri olacak.

O zamana kadar vize muafiyetinden yararlanabilmek için Türkiye ve AB arasında pasaportlar konusunda geçici bir mutabakat sağlandı. Buna göre, içinde kişisel verilerin bulunduğu, çipin kapakta olduğu, 2010'da kullanılmaya başlayan mevcut pasaportlar güncellenerek, parmak izleri de eklenecek. Bu sistem, şu an birçok AB ülkesinin de kullandığı bir sistem. Yani Haziran itibariyle Türk pasaportu, birçok AB ülkesinin pasaportu uyumlu hale gelecek. Yıl sonunda yapılacak yenilik, aslında birçok AB ülkesinin henüz geçmediği ancak AB'nin Türkiye'ye 2016 sonuna kadar uygulanmasını şart koştuğu bir sistem.
Yıl sonunda basılacak pasaportlar hazır olana kadar, mevcut pasaportlar güncellenerek Haziran ayından itibaren dağıtılmaya başlayacak.

Mevcut pasaportlara yapılacak güncelleme için Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı, üç hafta önce çalışmaya başladı. Hazırlıklar Mayıs ayı sonuna kadar bitirilecek.
Mayıs sonunda, halihazırda pasaportların basımını yapan Darphane, güncellenmiş pasaportları da basmaya başlayacak.
Mevcut pasaportlarda kişisel verilerin bulunduğu çipin yazılımında güncelleme yapılacak, içine parmak izleri de eklenebilecek.
Yeni pasaport talep edildiğinde, bu yeni çiplerle basılacak. Yenisi basıldığı durumda eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek.

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

21 Mart 2019, Perşembe
  • 07:00Uğur Eracil ile Turkuvaz Sabah
  • 10:00Gönül Dostu Füsun
  • 12:00Utku'yla İstekler
  • 14:00İrem Erzü
  • 16:00Erdem Durmuş

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN