-

Saklı Çeyiz Gün Yüzüne Çıktı

Güncellenme Tarihi: Salı, 20.12.2016 13:33

Fatma Zeynep Çilek'in gelenek ve gelecek arasında köprüler kuran "Saklı Çeyiz" isimli ilk sergisi sanatseverlerle buluştu.

Ünlü sanatçı Fatma Zeynep Çilek, 9 Ocak 2017 tarihine kadar Merkur Galeri'de sergilenecek eserlerde sanat tarihinde önemli yeri olan imgeleri Türkiye'ye özgü desen ve motiflerle harmanladığını söyledi.

Çilek, "Saklı Çeyiz ile renkli, farklı, derin bir görsel dünya sunarken geometrik çizgileri kullanarak yaptığım çalışmaların içine Hurufi ögeler de yerleştirdim" ifadelerine yer verdi.

"İnsanın kökeniyle ilişkisi bir ağacın köküyle ilişkisinden farklıdır. Elbette bu insanın köksüz olduğu anlamına gelmez." Diyen Çilek, "Sanatçı için hafızayı yitirmek de hafızanın bir anında donup kalmak da kaybolmak demektir. Tarih ne kendisine saplanıp kalacağımız, ne de kendisine bigane kalabileceğimiz bir gerçekliktir. Fakat geçmiş günlerin eşsizliği, güzelliği ve zenginliğiyle bahsetmek sanatçıyı eşsiz, zengin ve güzel yapmaz. Çünkü bir geleneğin yaşayabilmesi için toplumun en azından bir kısmının bunu sürdürmeyi istemesi gerekir."

Çeyiz doğası itibariyle saklı olduğunu ve hayaller umutlarla hazırlandığını vurgulayan Çilek, sandıklar özenle hazırlanırken yaşadığı dönemin estetiğini de yansıtan çeyizlerin kalıcı olduğunu kaydetti.

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

15 Kasım 2018, Perşembe
  • 07:00Uğur Eracil ile Turkuvaz Sabah
  • 10:00Gönül Dostu Füsun
  • 12:00Utku'yla İstekler
  • 14:00İrem Erzü
  • 16:00Erdem Durmuş

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN