-

'Küçük Kudüs' Türkçe yayımlandı

Güncellenme Tarihi: Çarşamba, 28.12.2016 14:11

'Küçük Kudüs/Selanik, Duvarın Yıkılışından Sonraki Bir Yaz Günü' adlı kitap, İtalyanca ve Yunancadan sonra gözden geçirilmiş ve genişletilmiş haliyle Türkçede.

Elettra Stamboulis'in içinde yaşadığı coğrafyayı takip eden ve tartışan hikayeciliği ve Angelo Mennillo'nun yenilikçi ve aykırı çizgileriyle hazırlanan "Küçük Küdus" kitabı, İtalyanca ve Yunancadan sonra gözden geçirilmiş ve genişletilmiş bir şekilde Cem Dinlenmiş'in Önsöz'üyle Türkçe olarak İstos Yayınevi tarafından yayımlandı.

Selanik, namı diğer Küçük Kudüs, Balkanlardaki çokkültürlü ve çok çetrefilli hayatın/tarihin simge mekanlarından biri. Bugün değişik ülkelere yayılmış pek çok insanın aile hafızasında bambaşka resimlerle kendine hala yer bulabilmesi onun hem sonsuzca doğurgan hem de iğdiş edilmiş doğasının somut bir göstergesidir.

Küçük Kudüs-Selanik, Duvarın Yıkılışından Sonraki Bir Yaz Günü işte tam da bu bellek ya da unutuşa dair bir grafik roman. Kesintili ve yoğun çizgileri içinde okuyucuyu Selanik'in modern tarihi içinde bir aile hikayesini takip etmeye ve bizzat kendi hikayemiz içinde Selanik'in yerini bulmaya davet eden kışkırtıcı bir anlatı.

Cem Dinlenmiş, Küçük Kudüs'ün önsözünde; "Küçük Kudüs sayesinde hiç görmediğim Selanik hakkında gerçek bir izlenimim oluşmaya başladı. Bu kitaptaki insan hikayeleriyle örülmüş bir şehir anlatısı. İşin güzelliği, çizgi roman bu tür anlatılara çok yakışıyor" diyor.

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

23 Ekim 2018, Salı
  • 07:00Uğur Eracil ile Turkuvaz Sabah
  • 10:00Gönül Dostu Füsun
  • 12:00Utku'yla İstekler
  • 14:00İrem Erzü
  • 16:00Erdem Durmuş

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN