-

Çanakkale Müzesi İstanbul’u geziyor

Güncellenme Tarihi: Pazartesi, 23.01.2017 10:29

Tarihçi Ahmet Uslu tarafından projelendirilen Mobil Çanakkale Müzesi ziyaretçi akınına uğruyor. 600 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan müzede Anadolu insanının varoluş mücadelesi gözler önüne seriliyor.

Çanakkale Cephesi'nde Anadolu insanının verdiği var oluş mücadelesini anlatan Mobil Çanakkale Müzesi İstanbul'da ziyaretçi akınına uğruyor. Çanakkaleli Tarihçi Ahmet Uslu tarafından projelendirilen Mobil Çanakkale Müzesi'nin sergilendiği TIR ağustostan bu tarafa her hafta farklı meydanlarda ziyarete açılıyor.

Bu hafta Aksaray metro istasyonunda olan TIR'ı şu ana kadar 600 binden fazla kişi ziyaret etti. Yeni nesil üzerinde Çanakkale ruhunun oluşmasına katkı sağlayan Mobil Çanakkale Müzesi'nde Çanakkale destanını anlatan fotoğraflar, mektuplar, hatıralar, mermiler, savaşta kullanılan alet ve envanterlerden oluşan 7 bin parça bulunuyor.

Müzede yaralanan bir askerin tedavisinin yansıtıldığı özel bölümle havada birbirine çarparak iç içe geçmiş mermilerin sergilendiği bölümler; düşman kuvvetleri ile Türk askerinin imkânlarını kıyaslamaya imkân sağlayacak ayakkabı, elbise ve silahlar sergileniyor.

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

19 Aralık 2018, Çarşamba
  • 07:00Uğur Eracil ile Turkuvaz Sabah
  • 10:00Gönül Dostu Füsun
  • 12:00Utku'yla İstekler
  • 14:00İrem Erzü
  • 16:00Erdem Durmuş

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN