-

Harfler sanata yansıdı

Güncellenme Tarihi: Perşembe, 26.01.2017 13:58

Demet Sabancı ve Cengiz Çetindoğan çiftinin 20 yılda biriktirdiği hat koleksiyonunun nadide parçaları "Harflerin Sanata Yansıması" adlı sergide buluştu

DEMSA Müzesi işbirliğiyle İstanbul'da Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu'nda açılan "Harflerin Sanata Yansıması" adlı sergide Demet-Cengiz Çetindoğan çiftinin 1997'den bu yana sevgi ve aşkla bir araya getirdikleri hat koleksiyonundan seçme eserler sanatseverlerle buluştu.

Türkiye'nin en büyük hat koleksiyonlarından özel bir seçkinin ilk kez gün yüzüne çıktığı serginin açılış törenine İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, ressam İsmail Acar, Berna Yılmaz, Çiğdem Simavi, Feryal Gülman ve birçok yabancı ülkenin başkonsoloslarının yanı sıra sanat, iş ve medya dünyasından çok sayıda önemli isim katıldı.

Demet Çetindoğan, "Bugün ilk kez koleksiyonumuzun bir bölümünü, 40'ın üzerindeki eserleri sergiliyoruz. Aslında çok geniş bir koleksiyona sahibiz ama yaklaşık 16. yüzyıl ve 20. yüzyıl arasında oluşan değerli bir bölümünü bugün İstanbul'daki sanatseverlerle Beyoğlu Belediyesi'nde, bu güzel sanat galerisinde paylaşmış oluyoruz" dedi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise, hat sanatının tarihte en iyi icra edildiği şehirlerden birisinin İstanbul olduğunu söyleyerek, "Bugün de İstanbul hamdolsun bu sanatı tekrar hayata kazandırdı, ihya etti" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sabah

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

23 Eylül 2018, Pazar
  • 06:00Turkuvaz Hit
  • 07:00Müziğin Rengi
  • 13:00Turkuvaz Şarkılar
  • 15:00Hayatın Ritmi
  • 18:00Turkuvaz Hit
BİZE ULAŞIN