-

İstiklal şairi gençlere yol gösteriyor

Güncellenme Tarihi: Pazartesi, 20.03.2017 12:31

İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un çocukluğunun geçtiği Bayramiç'teki evi İÇDAŞ tarafından yenilendi. Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi milli şairin hayatından kesitler sunuyor

İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un çocukluğunun geçtiği ev ziyaretçi akınına uğruyor. İÇDAŞ A.Ş. tarafından yeniden yaptırılan ev müzeye dönüştürüldü.

Müzede yer alan Mehmet Akif Ersoy'un balmumu heykeli, onu sadece fotoğraflarıyla tanıyan gençlerin en çok ilgisini çeken bölüm. 2001'de bir bölümü bakımsızlıktan yıkılan iki katlı, tescilli kagir ev Çanakkale Valiliği'nde imzalanan protokolün ardından İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş. sponsorluğunda kısa bir sürede aslına uygun olarak inşa edildi.

1 Temmuz 1873'te doğan milli şairin 12 yaşına dek yaşadığı ev şimdi "Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi" olarak büyük ilgi görüyor. Evin bulunduğu sokak da düzenlemelerin ardından gençlerin ilgiyle ziyaret ettiği mekanların başında geliyor. Milli şairimizin babası Tahir Efendi'nin imamlık yaptığı Karşıyaka Camisi ve Mehmet Akif Ersoy'un yazılarında oynamaktan zevk aldığını söylediği caminin yanındaki taş köprü de restore ediliyor.

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

16 Aralık 2018, Pazar
  • 06:00Turkuvaz Hit
  • 07:00Müziğin Rengi
  • 13:00Turkuvaz Şarkılar
  • 15:00Hayatın Ritmi
  • 18:00Turkuvaz Hit

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN