-

'Sultan Abdülhamid'i tanımayanlara tanıtmak istiyoruz'

Güncellenme Tarihi: Çarşamba, 22.03.2017 12:30

Sultan Abdülhamid'in torunu Orhan Osmanoğlu, "Payitaht Abdülhamid" ile ilgili, "Biz, Sultan Abdülhamid'i sevmeyen, hain diyen, bugüne kadar tanımayan insanlara onu tanıtmak istiyoruz dizi içerisinde." dedi.

TRT ekranlarında izleyiciyle buluşan ve Sultan Abdülhamid'in son 13 yılını ele alan "Payitaht Abdülhamid" dizisine danışmanlık yapan Sultan Abdülhamid'in torunu Orhan Osmanoğlu, danışmanlık teklifi geldiğinde, senaryonun ilk 3 bölümünü okuyup yanlış bir şey görmediğini ve teklifi kabul ettiğini söyledi.

Osmanoğlu, Sultan Abdülhamid'in çok önemli bir şahsiyet olduğunu kaydederek, "100-110 sene öncesi ve üzerinde çok konuşulan bir adam. Bir kütüphaneye gittiğiniz zaman inanın bana büyük dedemiz Fatih Sultan Mehmet'ten daha fazla kitap yazılmış Sultan Abdülhamid hakkında. Çok hassas bir tarih. İyi işlemek, insanlara çok iyi anlatmak lazım. Bir yandan da bu bir belgesel değil. Belgesel çekmiyoruz ama tarihi vakaları iyi anlatmak ve sevdirmek lazım." ifadelerini kullandı.

Aile büyükleri tarafından anlatılan gerçekleri senaristlere aktardığını dile getiren Osmanoğlu, sonraki bölümlerde de yanlış bilgiler olursa düzeltmek üzere dizide yer aldığını sözlerine ekledi.

Orhan Osmanoğlu, senaristlerle sık sık görüştüklerini ve Sultan Abdülhamid'in tespihinin renginden tespihi tutuşuna, kahve fincanından zikir sahnesine detayların üzerinde titizlikle durduklarını vurguladı.

"Fakir kardeşiniz bu işin takipçisi"

Daha önce yayımlanan Muhteşem Yüzyıl isimli diziye de dikkati çeken Osmanoğlu, şu bilgileri verdi:

"(Muhteşem Yüzyıl) Muhteşem Süleyman'ı, Kanuni'yi anlatan bir dizi değildi. İsimler doğruydu. Tarihten belki yüzde 10 kadar bir şey alınmış. Tamamen yanlıştı ama bu dizide böyle bir şey olmayacak inşallah. İnsanların bir merakı var ve çekiniyorlar. Diyorlar ki 'Acaba Muhteşem'e mi benzeyecek?' Böyle bir şey olamaz. Bir defa arkasında TRT var. TRT böyle bir şeye imza atmaz. Bugünkü TRT'yi diyorum. Arkasında iyi bir yapım, senarist ve oyuncu kadrosu var. Fakir kardeşiniz de bu işin takipçisi."

Orhan Osmanoğlu, dizinin uzun yıllar sürmesini istediğini vurgulayarak, "Herkes iki bölümde Sultan Abdülhamid'le ilgili her şeyi görmek istiyor. Musul ne oldu? Filistin nerede? Bekleyin, acele etmeyin. Seyircilerimiz çok sabırsız. Biz çok güzel işleyeceğiz bunları." değerlendirmesinde bulundu.

Osmanoğlu, Şam'da yaşayan ve Osmanlı hanedanının en yaşlı üyesi Dündar amcasından aldığı mektuba değinerek, mektupta, "Canı gönülden yeğenimi destekliyorum. Allah razı olsun. Ben ilk defa dedemizi bu kadar güzel anlatan bir dizi izliyorum. Gözlerim yaşla doldu. Allah yolunuzu açık tutsun. Tebrik ederim. İlerleyen bölümlerde inşallah bu seviyede devam edersiniz." ifadelerinin yer aldığını aktardı.

Dizi, cuma akşamları TRT 1 ekranlarında izleyiciyle buluşuyor.

Kaynak: AA

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

15 Aralık 2018, Cumartesi
  • 06:00Turkuvaz Hit
  • 07:00Müziğin Rengi
  • 13:00TOP 20
  • 15:00Hayatın Ritmi
  • 18:00Turkuvaz Hit

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN