-

Atatürk’ün çalınan hediyesi Rus dizisinde

Güncellenme Tarihi: Pazartesi, 24.04.2017 10:07

Atatürk'ün ünlü Sovyet kemancı David Oistrah'a hediye ettiği altın pırlanta süslemeli sigara tabakasının çalınması, Rusya'da polisiye bir roman ve diziye konu edildi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ünlü Sovyet kemancı David Oistrah'a hediye ettiği altın kaplama ve pırlanta süslemeli sigara tabakasının çalınmasının, Sovyetler Birliği'nde polisiye bir roman ve diziye konu edildiği ortaya çıktı. Oistrah; ünlü besteci Dmitriy Şostakoviç, Asaf Messerer, Mariya Maksakova, Natalya Dudinskaya, Abram Makarov, Lev Oborin gibi isimlerle birlikte 1935'te Atatürk'ün daveti üzerine Türkiye'de bir konser turuna katılmıştı.
Rus bir sanat sitesinde çıkan habere göre; 1968'de kemancı Oistrah, yurtdışı gezisindeyken, Moskova'daki evinde bulunan pahalı eşyaları çalındı. Çalınan eşyalar arasında Atatürk'ün kemancıya 1935'te hediye ettiği altın kaplama ve pırlanta süslemeli sigara tabakası da vardı.
Daha sonra hırsızın yakalandığı ve Hollywood yıldızı Audrey Hepburn'ün başrolde oynadığı "Bir Milyon Nasıl Çalınır" (1966) adlı filmden etkilenildiği de belirtilen habere göre, "asrın soygunu"' olarak nitelenen hırsızlık olayını inceleyen ünlü Sovyet polisiye yazarları Arkadiy ve Georgiy Vayner kardeşler 1972'de "Minotr'a Ziyaret" adlı bir roman yazdı. 1987'de roman üzerine Sovyetler Birliği'nde aynı isimle dizi de yapıldı. Dizide bir Sovyet müzisyenin pahalı kemanının çalınması konu alınıyor.

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

20 Ocak 2019, Pazar
  • 06:00Turkuvaz Hit
  • 07:00Müziğin Rengi
  • 13:00Turkuvaz Şarkılar
  • 15:00Hayatın Ritmi
  • 18:00Turkuvaz Hit

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN