MFÖGüzel Şeylerde Oluyor Hayatta

İ̇rem Derici röportajı

Güncellenme Tarihi: Çarşamba, 30.03.2016 18:18

"Kalbimin Tek Sahibine" ve "Aşk Eşittir Biz" gibi hit olan şarkılara imza atan İrem Derici, ilk albümü "Dantel"i müzikseverlerle buluşturdu. İşte İrem Derici'nin yeni albümü hakkında merak edilenler...

1) "Dantel" albümünüzün hazırlık çalışmalarını sizden dinleyebilir miyiz? Kimlerle çalıştınız?

Yaklaşık 6 ay sürdü albümün bitmesi; ama şarkıları zaten 3 yıldır toparlıyordum. Çok baba isimler var albümde: Ayla Çelik, Erhan Bayrak, Ozan Çolakoğlu, Mustafa Ceceli, Sinan Akçıl, Onur Özdemir, Alper Narman, Erkin Arslan, Rıza Esendemir, Hüseyin Boncuk Eli öpülesi insanlar, çok emekleri var bende. İlk kez çalıştığım çok isim oldu albümde. Bundan önce daha kapalı devre çalışıyorduk. Çok içime sindi her notası, sağolsun herkes kendi işi gibi davrandı.

2) Bugüne kadar hep single'ı tercih ettiniz. Albüm yapmanın zorluklarını yaşadınız mı? Single ile kıyasladığınızda ne tür sıkıntılar yaşadınız?

Maddi manevi çok zormuş. Bu ilk ve tek albümüm olacak büyük ihtimalle. Ben single'larımla çok mutluymuşum onu anladım :) 11 şarkıyı aynı anda çıkarıp tanıtmak imkansız. Şu an albümü indirmeyen insanlar sadece Dantel'i biliyor. Sevmedim ben bu durumu, ben bu albümü tüketip dönerim single yapmaya. Alışmış kudurmuştan beterdir :)

3) Bu albüm ile daha cesur bir İrem Derici var karşımızda. Şarkı seçimlerinde özellikle dikkat ettiğiniz konular oldu mu?

Ben konuya monuya bakmam şarkılarda. Ağlatıyor mu, oynatıyor mu, ruhumu dolduruyor mu ona bakarım. Aşure gibi albüm oldu; her şey var, pop var, arabesk var, Türk Sanat Müziği var, elektronik var... Şarkıların genelde birbirinden alakasız olmasına dikkat ettim bu sefer, herkese hitap etmek istedim.

4) Yaptığınız her şarkı dinlenme rekorları kırdı. Bu durum üretim sürecinizde baskı yaratıyor mu? Bir öncekinin başarısını geçmek gibi bir kaygı yaşıyor musunuz?

Çok mutsuzum o konuda. Gün geçtikçe daha çok hırslanıp strese giriyorum. Hem insanlar hem de kendim acayip bir baskı yarattım kendi üstümde. Halbuki rahatlasam daha kolay olacak her şey. Hep diyorum ben bu stres ve hırsla fazla yaşamam.

5) Albümde favori bir şarkınız var mı?

Her hafta değişiyor favorim; ama en çok söylerken etkilendiğim şarkı Bana Hiçbir Şey Olmaz oldu.

6) Bir şarkınızda "Ölürüm O Bakışlarına" diyorsunuz diğer şarkınızda "Evlenmene Bak" Kendinizi hangi duyguya daha yakın hissediyorsunuz. Romantik aşık mısınız yoksa atarlı sevgili mi?

İkisi de var bende; ama bu aralar stresten atarlı birine döndüm. Keşke Dantel'deki kadın olabilsem aslında, cilveli işveli, oooooh yansın geceler dünya umrumda değil diyen kadın :)

7) Albümün ilk klibini "Dantel" e çektiniz. Diğer şarkılarda kliplenecek mi?

Gücüm yettiğince hepsine çekmek istiyorum. Sıradaki klip Evlenmene Bak'a gelecek mesela, nisanda çekeceğiz. Sinan Akçıl'la bir de sürprizimiz olacak klipte :)

8) Başarı sırlarınızı sizi takip eden genç müzisyenlerle paylaşmak ister misiniz? Nasıl ve nerden başlamalılar?

Valla çalışmayı, uyumamayı göze alsınlar. Pes etmesinler, hayat savaşçılara kapı açıyor. Sadece müzikle de olmuyor bu iş. Ben başarımı eğitimime borçluyum. Hem konservatuarda piyano bölümünü bitirdim, hem sosyoloji hem de yüksek lisans yaptım. Kendi markamı kendim yönetiyorum. Okusunlar yani. Bol bol...          
Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

23 Temmuz 2018, Pazartesi
  • 07:00Uğur Eracil ile Turkuvaz Sabah
  • 10:00Müziğin Rengi
  • 11:00Erdem Durmuş
  • 13:00Utku'yla İstekler
  • 15:00Gönül Dostu Füsun

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN