-

İsmi Filistinli Çocuklara Verilen Türk Sultanı

Güncellenme Tarihi: Cuma, 21.07.2017 09:21

Filistinliler, Yahudilerin vaat edilmiş kutsal topraklara (arz-ı mev'ud) geri dönme, devlet kurma özlemlerini bilen ve firâset ve dirâyetiyle Filistin'e kalkan olan Sultan II. Abdülhamit'i arıyor.

Hiç şüphesiz ki Filistin'in ilk mazlûmu, II. Abdülhamit Han'dır. O, Filistin mes'elesinde büyük bir hassâsiyet göstermiş ve Yahûdîlerin ilk bakışta mâsumâne görünen arzu ve emellerine karşı basîret ve firâsetle tavır koymuştur. Abdülhamit Han, kendisinden, Osmanlı'nın bütün dış borçlarını ödeme mukâbilinde Filistin'den toprak vermesini isteyen Teodor Herzl'e:

"–Ben Filistin'den bir karış dahî toprak satmam! Zîrâ bu vatan bana değil, milletime âittir. Milletim ise, oraları kanlarını dökerek kazanmıştır. Şehît kanları ile alınan vatan parçası, para ile satılamaz! Biliniz ki ben, sizin canlı bir beden üzerinde yapmayı planladığınız hâin ameliyata aslâ müsâade etmem!" demiş ve bu tehlikeyi bertarâf etmek için çok ciddî tedbirler almıştır.

Bugün olup bitenleri gördükçe II. Abdülhamit Hân'ın firâset ve dirâyetini daha iyi anlayabiliyoruz.

"BİZ ABDÜLHAMİT'İN YETİMLERİYİZ"

Filistin'de hâlâ çocuklara en çok konulan isimlerin başında "Abdülhamit" gelmektedir. Filistinliler; "Biz Abdülhamit'in yetimleriyiz." diyerek onu hayırla yâd etmektedirler.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti 1, Erkam Yayınları

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

17 Ekim 2018, Çarşamba
  • 07:00Uğur Eracil ile Turkuvaz Sabah
  • 10:00Gönül Dostu Füsun
  • 12:00Utku'yla İstekler
  • 14:00İrem Erzü
  • 16:00Erdem Durmuş

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN