-

Yasîn-i şerîf okumanın faydaları

Güncellenme Tarihi: Salı, 22.08.2017 13:23

Hasta yanında (Yasîn) sûre-i şerîfesini okumak mühim sünnettir. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: (Yanında Yasîn-i şerîf okunan hasta, suya doymuş olarak vefât eder ve doymuş olarak kabre girer.) Yani, cân vermenin hâsıl edeceği susuzluğu duymaz. (Ra'd) sûresini okumak, rûhun çıkmasını kolaylaşdırır. İnsan ölünce Kur'ân-ı kerîm, yanında değil, karşısında ve sessiz okunabilir.

Kur'ân-ı kerîmi, ölüler de işitir ve faydalanır. Cenâze taşıyanların, kabir ziyâret edenlerin, maddî bir karşılık düşünmeyerek, Kur'ân-ı kerîmden bir kısmı, Allah rızâsı için okuyarak, sevâbını meyyitin rûhuna hediye etmeleri sünnettir. Ölüm hâlinde su içirmek sünnettir. İhtiyâcı görülürse vâcib olur. İçince ferahladığı görülürse vâcibliği artar. O ânda şeytân, sâf su gösterip, "senden başka mabûdum yoktur dersen, sana içiririm" dediği, hadîs-i şerîflerde bildirilmiştir.

Yasîn sûre-i şerîfesini okumanın faydaları:
- Aç olan, tok olur. Yani, ummadığı yerden rızık gelir.
- Susuz olan, kanıncıya dek su bulur.
- Elbisesi olmayan, elbise bulur.

- Eceli gelmeyen hasta şifâ bulur. Eceli gelen hasta ölüm acısı duymaz.
- Ölürken, Cennet melekleri gelip, görünür.
- İnsan korktuğundan emîn olur.

- Misâfir ve garip yardımcı bulur.
- Bekârların evlenmesi kolay olur.
- Kaybolan şey bulunur.
Fakat bunlara niyet ederek ve inanarak okumak lâzımdır.

Peygamberimiz "sallallahü aleyhi ve sellem" buyurdu ki: (Ölüm hastası yanında, bir sûre okununca, her harfi için bir melek gelip, rûhun kolay çıkmasına duâ eder. Yıkanırken yanında bulunurlar. Cenâzesi ile birlikte giderler. Namâzında bulunurlar. Gömülürken bulunurlar. Hep duâ ederler.) Bir hadîs-i şerîfte de şöyle buyuruldu: (Müslümân bir hasta yanında Yasîn-i şerîf okunursa, Rıdvân ismindeki melek Cennet şerbeti getirir. Suya doymuş olarak rûhunu teslîm eder. Doymuş olarak kabre girer. Suya ihtiyâcı olmaz.)

Hasta, Allahü teâlânın affına, merhametine güvenmeli, "Rabbim beni mağfiret eder, affeder" demelidir. Allahü teâlâ, hadîs-i kudsîde buyuruyor ki: (Kulum, beni nasıl umarsa, onu öyle karşılarım. Öyle ise, benden hep iyilik bekleyiniz!)

Hasta yanındakilerin, iyilik ümidini arttıracak şeyler söylemesi, Rabbimizin rahmetini umduğumuzu hâtırlatmaları sünnettir. Ölüm hâli görülünce, rahmet ümidini arttıracak şeyler söylemek vâcib olur. Kılmamış namâzları varsa, tevbe etmesine teşvîk eylemek sünnettir. Ölür ölmez, borçlarını bir ân önce ödemelidir. Zevcesine, vaktiyle ödemediği (Mehr), yani nikâh parası da, borcudur. Verilmemiş, birikmiş zekât, fıtra da borçtur...

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

20 Ekim 2018, Cumartesi
  • 06:00Turkuvaz Hit
  • 07:00Müziğin Rengi
  • 13:00TOP 20
  • 15:00Hayatın Ritmi
  • 18:00Turkuvaz Hit

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN