-

Arakanlı Müslümanların Bitmeyen Çilesi

Güncellenme Tarihi: Pazartesi, 11.09.2017 10:06

Arakanlı Müslümanların çilesi bitmek tükenmek bilmiyor. Kimi evladını kimi eşini kimi de babasını Myanmar zulmüne kurban vermiş Arakanlılar (Rohingya), zor şartlarda hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Soykırım başladığından beri komşu Bangladeş'e en çok geçişin yaşandığı Cox's Bazar şehrine 50 kilometre mesafedeki Naf Nehri kenarındayız. Nehrin üzerinden kaçak olarak karşıya geçen mültecilerin dramına şahit oluyoruz. Maungdaw bölgesinden Bangladeş sınırında günlerce saklandıktan sonra Naf Nehri'ni geçen Arakanlılar, askerlere yakalanma ya da mayınlara basma tehlikelerini atlattıktan sonra bulabildikleri sallarla karşı kıyıdaki 500 metrelik mesafeyi aşıyor.

'GÜNLERDİR AÇ SUSSUSUZ'

Çile, bununla bitmiyor. Çünkü sınırdaki kamplara varabilmek için önlerinde yaklaşık 1 kilometrelik çamur yolculuğu var. Kimi hasta kimisi sakat kimi de yaralı.. Günlerce aç ve susuz kalan mültecilere dokunsanız ağlayacaklar. Tercümanımız Muhammet vasıtasıyla su seviyesinden yarım metre yükseklikte, 30-40 santimetre genişliğindeki balçıklaşmış çamur üzerinde konuşuyoruz. 82 yaşındaki Hatice teyze bir torununu askerlerin saldırıları sonucu kaybetmiş. Gözü yaşlı teyze, anlatırken o anları tekrar yaşıyor: "Askerler köyümüze biz uykuda iken geldiler. Erkekleri silahla vurdular. Kimisi yaralandı, kaçmaya çalıştı, kimi oracıkta yere düştü. Torunum Ömer de hemen gözümün önünde başından vuruldu. Onu orada bırakıp kaçtık, canımızı zor kurtardık. Günlerdir aç sususuz, ben yürüyemiyorum."

270 BİN ARAKANLI BANGLADEŞ'E SIĞINDI

Birleşmiş Milletler (BM), son iki haftada Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısının 270 bine ulaştığını bildirdi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nden yapılan açıklamada, Bangladeş'e gelen 130 bin Arakanlının kayıtlı kamplar ile Kutupalong, Leda ve Balukhali bölgelerindeki 3 derme çatma kampta yaşama tutunduğunu, 90 bin sığınmacıyı bölge halkının misafir ettiğini ve yaklaşık 50 bin sığınmacının da spontane olarak geçici kamplara yerleştiğini belirtti. Toplamda 270 bin Müslümanın ulaştığı Bangladeş'teki kampların aşırı kalabalık olduğu bildirilen açıklamada mevcut durumun 'korkunç' olduğu ifade edildi. Katliamdan kaçabilen Müslümanların açlık ve yorgunluktan ötürü bitkin durumda olduğu da kaydedildi.

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu güçleri ile Budist çetelerin bölgede yaşayan Müslümanlara yönelik 25 Ağustos'ta başlattığı katliam zinciri sürüyor. Arakan bölgesini Müslümanlardan temizlemeyi amaçlayan Budistler, son 2 haftada 100'ün üzerinde köyü yaktı, çoğu kadın ve çocuk binlerce insanı da katletti. 'Nobel barış ödüllü' Aung San Suu Çii liderliğindeki ülkede yıllardır süregelen ve son haftalarda soykırım düzeyine erişen vahşet, bölgede eşine az rastlanır türden yürek yakıcı manzaralar yaşatıyor. Ateşe verilen köylerinde canlı canlı yakılmaktan kurtulabilen Arakanlılar çareyi ormanlık bölgelere sığınmakta bulurken, bunlardan bir kısmı da boğulma riskini göze alarak çıktığı yolculukta Naf Nehri'ni geçiyor ve Bangladeş'e ulaşıyor. Çaresiz durumdaki Müslümanları son bir haftadır sınırda kabul eden Bangladeş, Türkiye'nin girişimlerine dek sığınmacı kabul etmiyor ve Arakanlıları kaderine terk ediyordu. Sınırın mültecilere açılmasıyla birlikte yüzbinlerce Arakanlı, sığınma kamplarına alındı ancak aşırı yoğunluk nedeniyle bölgede açlık ve salgın hastalık tehlikesi sürüyor.

ÇAMUR İÇİNDE DÜŞE KALKA YÜRÜYORLAR

30-40 santimlik çamur tepesinin üzerinde düşe kalka yürüyoruz. Evlerinden kurtarabildikleri eşyalarını sırtlarına yüklemiş olan Arakanlılarda dikkatimizi çeken ortak nokta, hiçbirinin ayağında terlik ya da ayakkabı bulunmaması. Çocukların çoğu çamurlar içinde çıplak yürümeye çalışıyor. Günlerce aç ve susuz olmalarına rağmen Arakanlılar, vakur duruşlarını bozmamaya çalışıyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

RADYO TURKUVAZ

17 Ekim 2018, Çarşamba
  • 07:00Uğur Eracil ile Turkuvaz Sabah
  • 10:00Gönül Dostu Füsun
  • 12:00Utku'yla İstekler
  • 14:00İrem Erzü
  • 16:00Erdem Durmuş

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN