-

Yuşa Tepesi ve Hz.Yuşa Türbesi Nerede?

Güncellenme Tarihi: Pazar, 25.02.2018 14:11

Yuşa (Aleyhisselam) kimdir? Yuşa Tepesi nerede? Hz. Yuşa Türbesi'ne nasıl gidilir? Hz. Yuşa Türbesi ziyaret günleri ve saatleri nelerdir?

Yûşâ Tepesi, Anadolu Kavağı'nda Beykoz İlçesi sınırları içindedir. Tepenin zirvesinde Yûşâ'ya (a.s.) ait olduğuna inanılan bir kabir ve bu kabrin yanına yapılmış bir cami vardır.

HZ. YUŞA (A.S.) KİMDİR?

Hazret-i Musa'nın (a.s.) kumandanlarından biri olan Yûşâ (a.s.), rivayetlere göre Hazret-i Musa'nın (a.s.) kız kardeşinin oğludur. Hıristiyan ve Yahudi kaynaklarında kendisinden "Yeşu" adıyla bahsedilir. Hazret-i Musa'nın (a.s.) vefatından sonra, kesin bir bilgi olmamakla birlikte, Hazret-i Yûşâ'nın (a.s.) Peygamberlik vazifesini devam ettirdiğine inanılmaktadır. Hatta İsrailoğullarını göçebelikten kurtarıp Kenan diyarına yerleştiren kişinin Yûşâ (a.s.) olduğu düşünülmektedir.

Kehf Sûresi 60 ila 65. âyetlerinde Hazret-i Musa'nın Hızır (a.s.) ile yolculuğu anlatılmaktadır. İslâm âlimlerine göre bu kıssada Hazret-i Musa'nın (a.s.) yanında yardımcı olarak bulunan genç, Hazret-i Yûşâ'dır.

HZ. YUŞA TEPESİ'NİN SIRRI

Bu kabrin Yûşâ'nın (a.s.) kabri olduğu şeklindeki inanç, Beşiktaş'ta türbesi olan Yahya Efendi Hazretlerinin bir kerametine dayanmaktadır. Gerçekte ise kabrin, Hazret-i Yûşâ'ya (a.s.) ait olduğunu söylemek kesin olarak mümkün değildir. Çünkü Hazret-i Yûşâ'nın (a.s.) kabrinin Nablûs veya Halep yakınındaki Maarraşehrinde olduğu da söylenmektedir. Yine Yûşâ'nın (a.s.) İstanbul'a gelip gelmediği de bilinmemektedir. Burasının Bizans döneminde kutsal bir yer olarak kabul edildiğine bakılırsa buradaki kabir, velilerden veya havarilerden birine ait olabilir.

YUŞA CAMİSİ

1755 yılında Sadrazam 28. Çelebizade Mehmet Sait Paşa, buraya bir mescit yaptırmış ve mezarın etrafını bir duvarla çevirmiştir. Cami bir yangında harap olunca 1863 yılında Sultan Abdülaziz tarafından tamir edilmiştir.

HZ. YUŞA TÜRBESİ ZİYARET SAATLERİ

Haftanın yedi günü ziyarete açık olan türbe, 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilir.

YUŞA TEPESİ NEREDE VE HZ. YUŞA TÜRBESİ'NE NASIL GİDİLİR?

Hz. Yuşa Türbesi, İstanbul ilinde ve Beykoz'da yer almaktadır. Otobüs ile Yuşa Tepesi'ne gelmek isteyen ziyaretçiler 15T, 15TY ve 135G otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Bölgeye kendi aracı ile gelmek isteyen ziyaretçiler ise; Kavacık sapağından Beykoz yönüne doğru ilerleyerek Tokatköy'e vardıktan sonra tepeye yön tabelalarını takip ederek ulaşabilirler.

YUŞU TEPESİ VE HZ. YUŞA TÜRBESİ FOTOĞRAFLARI

Kaynak: İslam ve İhsan

Bu Haberi Paylaş:

Mobil Uygulamalarımız

Namaz Vakitleri

 • İmsak
 • Güneş
 • Öğle
 • İkindi
 • Akşam
 • Yatsı

RADYO TURKUVAZ

20 Ocak 2019, Pazar
 • 06:00Turkuvaz Hit
 • 07:00Müziğin Rengi
 • 13:00Turkuvaz Şarkılar
 • 15:00Hayatın Ritmi
 • 18:00Turkuvaz Hit

Ajanda son 12 Saat

BİZE ULAŞIN